Zdravím Vás po naší dovolené, ať už jste naše milé klientky nebo se jimi teprve chystáte být. Ať už jste hobíci nebo profíci. Ať už Vás cvičení baví nebo jste se pasovaly do role trpitelek na cestě k postavě k nakousnutí.
Chcete zhubnout? Stačí 2 slova – kalorický deficit
Zapomeňme na všechny krátkodobé diety, o kterých jsme slyšely. Nemusíme hned vyhazovat pečivo, odsuzovat ovoce a zavrhovat přílohy nebo máslo.
To, jestli budeme v hubnutí úspěšné, nebo ne, závisí na jedné věci, a tou je kalorický deficit.
Kalorického deficitu dosáhneme tak, že naše tělo vydá (prostřednictvím základních funkcí organismu, pohybovou aktivitou atd.) více energie, než přijme (jídlo). Náš výdej můžeme zvýšit tak, že se začneme více hýbat. Příjem snížíme menším množstvím přijaté stravy.
Kalorický deficit díky naší akci Přestaň plakat a začni makat
Zvýšit Váš energetický výdej můžete koupí našeho baličku All in one na dva měsíce za pouhých 3333 Kč. Využívat tak můžete všechny naše služby na všech našich pobočkách. Tato akce je časově limitovaná a koupit si jí můžete JEN od úterka 11. do neděle 16.7.2023. Tak to nepropásněte, ať pak nezapláčete… 🙂
Kalorický deficit na dovolené s plnou penzí nebo all inclusive
Od března letošního roku jsem se rozhodla znovu hubnout. Tentokrát jsem vsadila na silové cvičení třikrát v týdnu, nordic walking a samozřejmě chůzi a neustálé popobíhání kolem malásků. A co se týče kalorického příjmu, musím Vám doporučit přerušovaný půst. Já jsem do prázdnin držela režim 14/10. To znamená, že snídani jsem jedla v 9 hodin a večeřela do 19 hodin. Pak jsem lačnila 14 hodin do další snídaně. Samozřejmě jsem se vyhýbala bílým jedům a alkoholu, bez kterého se obejdu úplně už čtvrtým rokem. Tahle kombinace mi pomohla shodit 12 kg do letních prázdnin.
Na dovolené se přerušovaný půst držet nedal, protože jsme měli zaplacenou plnou penzi a časy na jednotlivá jídla dne byly přesně dané. Tak jsem se neomezovala v jídle, ale kalorický deficit jsem si udělala tím, že jsem denně nachodila minimálně 22 000 kroků s klukama v kočárku. Váha mi po návratu z dovolené ukázala o další kilo méně a dokonce se mi snížil metabolický věk.
Jak dlouho a jak často sportovat?
A kolik času bychom měly pohybem trávit, aby to mělo kýžený efekt? Podle American College of Sports Medicine (2009) bychom měly sportovat 150 až 250 minut týdně (21–36 minut denně), pokud je našim cílem hubnutí. Stejný zdroj také uvádí, že více než 250 minut pohybové aktivity týdně je spojeno s výraznou ztrátou hmotnosti.
Takže bychom se mohly na půl hoďky denně projít a máme vyhráno? Na jednu stranu ano. Aerobní trénink je skvělým nástrojem pro spalování kalorií a také naše srdce a plíce nám za něj budou děkovat. Ale na druhou stranu, co naše svalstvo? Nebudeme o něj kvůli kalorickému deficitu přicházet?
Zde se o své slovo hlásí právě silový trénink. Úbytek svalové hmoty je, bohužel, velice častou součástí redukce hmotnosti navozenou sníženým příjmem kalorií. Pokud chceme, aby naše tělo fungovalo v běžném životě tak, jak má, je třeba si svalovou hmotu chránit.
Zařazení silového tréninku podporuje v období redukce hmotnosti zachování svalové hmoty.O tom Vás přesvědčíme na prvním tréninku zDARma.
Ženy, určitě není třeba se obávat, že nám kvůli posilování narostou stehna kulturistických rozměrů! Naopak trénink ve fitku s hydraulickými stroji nebo s váhou vlastního těla nám pomůže ve zpevnění kritických partií.
Uděláme si z chůze svůj pravidelný rituál? I když za hodinu chůze nespálíme tolik, jako naše kamarádka na kruháči, má chůze stále několik velkých výhod. Chůze nás tolik nevyčerpá, nemusíme se bát úbytku svalů (a to ani na lačno) a v neposlední řadě můžeme chodit kdekoliv, kdykoliv a hlavně v čemkoliv, třeba i v džínách cestou do práce nebo do fitka.
Chůze s kočárkem má pro mě zatím jen jedno ALE. Chodím denně s kočárkem, ALE nemůžu chodit do schodů a ze schodů, tak svůj zadek snů musím potrénovat jen dřepy a dalšími cviky s vlastní vahou.
Prosím pamatujme si, že ke štíhlé postavě nevede pouze cesta tvrdé dřiny a odříkání, vede k ní i cesta mírné pohybové aktivity, pokud je doprovázena kvalitní a nutričně vyváženou stravou. A jde to i na dovolené 🙂