fbpx

Jak jsem zhubla 12 kg? Pomohl mi přerušovaný půst

autor: | 15. 7. 2023

Přerušovaný půst a já

Minule jsem se zmínila, že jsem zhubla 12 kg a další kilečko na dovolené. A jak se mi to povedlo? Začala jsem cvičit silový trénink třikrát týdně, do toho s kamarádkou na Nordic walking a začala jsem držet přerušovaný půst. Konkrétně metodu 14:10, se kterou jsem začala a už u ní zůstala, protože to funguje a dá se to vydržet. Zkusíte to taky?

Přerušovaný půst ano nebo ne?

Jíst 7 malých porcí denně nebo vyzkoušet přerušovaný půst? Co je vlastně přerušovaný půst, jak funguje, jaké jsou jeho výhody a nevýhody a pro koho je vhodný? Po přečtení se vy samy můžete pak rozhodnout, zda zrovna tento způsob stravování je pro vás ten pravý.

Záleží na vás, jestli si jídlo rozložíte do 7, 6, 5, 4, 3 nebo do 2 jídel během dne.

Hubnout budete ale jedině v případě, že budete v kalorickém deficitu.

Přerušovaný půst – co byste měly vědět?

  • Jedná se o stravovací režim, ve kterém střídáte cykly hladovění a jídla.
  • Může probíhat v rámci každodenních 24 hodin nebo během určitých dnů.
  • Nejčastější metodou je právě mnou zmíněná 14:10, kdy přijímání potravy trvá 14 hodin a zbylých 10 hodin můžete jíst.
  • Přerušovaný půst má řadu výhod, ale může mít pro vás i pár nevýhod.
  • Mezi výhody půstování patří stabilizace hormonu hladu, lepší trávení, úspora času, zlepšení sportovního výkonu nebo snížení únavy během dne.
  • Přerušovaný půst nemusí vyhovovat každé ženě, nemáte 100% jistotu, že zhubnete a může to mít i negativní vliv na hormony (menst. cyklus) a vaší náladu.
  • Hubnout budete totiž jedině v kalorickém deficitu.
  • Záleží na vás, jestli si jídlo rozložíte do 7, 6, 5, 4, 3 nebo do 2 jídel během dne.

Intermittent fasting neboli přerušovaný půst – co to je?

V dnešní době se můžete setkat s několika pojmy, které tento způsob stravování popisují. Nejčastěji se setkáme s výrazy: intermittent fasting, přerušovaný půst nebo přerušované hladovění. Jedná se o totožné styly stravování, ale samozřejmě každá si je můžete upravit dle individuálních možností.

Nejedná se o dietu v pravém slova smyslu, ale spíše o stravovací režim, ve kterém střídáte cykly hladovění a jezení.

Jak funguje přerušovaný půst?

Ve zkratce se jedná o střídání doby, kdy jíte a kdy „hladovíte“ neboli se postíte. Tato okna mohou být buď v rámci každodenních 24 hodin nebo jen během některých určitých dnů v týdnu.

Během půstu nepřijímáte žádnou energii ze stravy, ale můžete samozřejmě pít čistou vodu nebo i neslazený čaj. Vyhnout byste se měly jakýmkoliv sladkým limonádám, džusům či ovocným a zeleninovým šťávám. Dovolená je také černá káva (tedy bez mléka).

Přerušovaný půst – metody

Půsty v rámci dne fungují na principu, že část dne nepřijímáte žádné jídlo a veškeré své kalorie přijmete ve zbylých denních hodinách. Doba trvání půstu se přitom může lišit podle harmonogramu:

Metoda 14:10

Okno v přijímání potravy trvá 14 hodin, zbylých 10 hodin jíte. Půst je nejlepší dodržovat v noci a ráno, kdy ráno můžete také zařadit trénink. Teprve po něm může následovat první jídlo dne. Někomu vyhovuje jít na ranní trénink ještě před jídlem. Trávení není zatíženo, tudíž se cítí komfortněji. Po spánku jsme plné energie, a tak si můžeme odjet kvalitní trénink. Nicméně je potřeba si to na sobě vyzkoušet. Ne každé z nás cvičení nalačno bude vyhovovat.

Pokud jste zvyklá na snídani, není problém. Řešením je první denní jídlo posunout na pozdější dobu. Já snídám po 9. hodině. Následujících 10 hodin potom jíte vzhledem k vaším cílům. Důležité je doplnit veškerou energii za celý den a zároveň dát tělu dostatečný prostor na vytrávení. Ideální jsou v tomto případě 3 jídla denně.

Metoda 18:6

Jedná se o něco náročnější provedení, kdy se hladoví 18 hodin a přijímání kalorií se soustředí pouze do 6 hodin.

Metoda 20:4

Dvacetihodinové půsty většinou zvládají jen ty nejodvážnější. Na stravování pouhé 4 hodiny denně není stavěná každá. Doporučuju nejprve začít s metodou 14:10 a uvidíte, kam se postupně propracujete nebo zůstanete u tohoto režimu jako já.

Přerušovaný půst v rámci týdne

Půsty v rámci týdne neboli celodenní půsty se dají do skladby týdne zařazovat ve více variantách. Nejčastější je jednodenní půst, který lze dodržovat i dvakrát týdně. Další možností je nejíst dva dny v týdnu po sobě. Tato hladovění často souvisí s očistou trávícího ústrojí a celkovou regenerací organismu.

Strava, silový trénink a aerobní cvičení nese své výsledky

Přerušovaný půst – výhody:

  • Stabilizace hormonu hladu
  • Lepší trávení
  • Úspora času
  • Nemusíte si chystat svačinky a myslet neustále na jídlo
  • Může to být cesta, jak zhubnout
  • Možné zlepšení sportovního výkonu
  • Snížení únavy během dne
  • Říká se, že občasné hladovění je pro tělo přirozené

Přerušovaný půst – nevýhody:

  • Tento způsob stravování nemusí vyhovovat každé z nás
  • Není to zázračná dieta, po které zaručeně zhubnete
  • Může to mít negativní vliv na vaše hormony a náladu
  • Subjektivně větší pocit hladu
  • Neschopnost ujíst svůj denní počet kalorií pouze ve 2 nebo 3 jídlech
  • Může vyvolávat následné přejídání
  • Nemusí to být pro každou ženu trvale udržitelný styl stravování

Přerušovaný půst a hubnutí

Mnoho žen vidí v přerušovaném hladovění možnost, jak rychle a účinně zhubnout. Hubnout budete ale jedině v případě, že budete v kalorickém deficitu. Váš příjem kalorií by měl být nižší než kalorický výdej. Poté už záleží na vás, zda si jídlo rozložíte do 7 malých nebo do 2 – 3 hlavních jídel během dne. Kalorický deficit vždy bude jediným způsobem, jak opravdu zhubnout.

Pro některé z nás může být půst způsob, jak zhubnout. Jelikož máme určené časové okno, kdy můžeme jíst, může nás to odvádět od toho uzobávat a neustále mlsat během dne. Některé ženy v něm nachází také svůj start cesty za vysněnou postavou. Upevní si nějaký režim a zdravé návyky a započnou hubnutí. Otázkou je, zda u tohoto režimu stravování skutečně dokážou vydržet.

Pro koho je přerušovaný půst vhodný?

V tomto článku jsme si řekly všechny výhody a nevýhody. Záleží čistě na vás, zda se tento způsob stravování hodí do vasehoho životního stylu. Do mého zcela zjevně. Neměly byste zapomínat na to, že by se jídlo mělo přizpůsobovat vám, ne vy jemu. Kolem jídla se netočí svět a přílišná restrikce a kontrolování se nevedou k ničemu dobrému. Právě psychika při hubnutí hraje velmi důležitou roli.

Pro mnoho žen je přerušovaný půst životním stylem. Dodržují ho automaticky, aniž by nad tím musely více přemýšlet. Třeba vstávají později, nerady snídají, poté si jdou zaběhat na prázdný žaludek, protože by se jim jinak po jídle dělalo při běhu špatně… Poté se v klidu pořádně nají na oběd a posléze si dají ještě jedno hlavní jídlo. Vyhovuje jim mít méně porcí za den, ale o to vydatnější jídlo, kdy se pořádně nadlábnou.

Ale pak tu jsou ženy takové, co si nedovedou ani představit. Milují snídaně, rády si chystají svačinky, občas si dají na zub něco dobrého mimo stravovací plán… Pro takové ženy se jeví přerušované hladovění jako nevhodné a je to naprosto v pořádku.

Zhodnoťte si sama klady a zápory, vyzkoušejte si to a rozhodněte se podle toho, co vám vyhovuje a je pro vás trvale udržitelné.