Splnit si předsevzetí o lepší postavě není jednoduché, ale ani nemožné. Pokud si dáte pozor na těchto šest doporučení, ručička na váze bude pomalu ale jistě směřovat k nižším číslům.
Jednou z nejčastějších výzev, kterou si začátkem nového roku podle výzkumu Aktualne.cz volí až 25 % lidí, je zkrátka a jednoduše: zhubnout. Dát si takové předsevzetí samozřejmě není vůbec náročné, jeho úspěšné splnění už je ale trochu horší. Nemálo zpočátku nadšených lidí však svůj cíl totiž nezvládne dotáhnout do konce. Jak zařídit, abyste do této skupiny nepatřili i vy? Stačí se držet 6 jednoduchých rad.
1. S hubnutím to nepřehánějte, na váhu se musí pomalu
Zeptáte-li se vyškoleného trenéra nebo výživového poradce, řekne vám, že ideální rychlost úbytku váhy se pohybuje mezi 0,5 – 1 kg za týden. Měsíčně tedy můžete shodit průměrně něco mezi dvěma až čtyřmi kily. Pokud budete hubnou rychleji, hrozí takzvaný jojo efekt. Tělo se nedovede s příliš rychlou ztrátou tuku vyrovnat, a hned jakmile dostane příležitost, například když v dietě a cvičení trochu polevíte, začne nabírat všechnu ztracenou váhu zase rychle zpátky. (Často lidé kvůli jojo efektu nakonec váží mnohem více, než když hubnout začali.) Takže pozor, hubnutí se nesmí uspěchat, aby byly výsledky trvalé.
2. Dejte si splnitelný cíl, nejlépe časově ohraničený
Pokud svému předsevzetí dáte časový rámec, bude vás splnění limitu motivovat na cestě k cíli. Pozor ale, abyste to s hubnutím nepřehnali, jak už jsem zmiňovala v prvním bodě. Váhu, kterou tělo nabíralo několik let, za měsíc shodit nejde. Ideálně si vynásobte počet měsíců, za které chcete výsledku dosáhnout, číslem 2 nebo 2,5. (Například: Chci mít v létě do plavek hezčí postavu, mám tedy před sebou 6 měsíců práce. 6×2,5 = 15 kg. V červnu mohu mít o krásných 15 kilogramů méně a být konečně spokojená se svým tělem na pláži v plavkách.)
Příklady špatného předsevzetí
Zhubnu. (Kolik? Za jak dlouho? Tohle předsevzetí nikoho k cíli nedostane.)Zhubnu 30 kg za tři měsíce. (Tak takhle by to nešlo, takhle rychlé hubnutí není pro vaše tělo vůbec zdravé, jojo efekt se navíc postará o to, abyste potom každé ztracené kilo zase našli. To není dobrý nápad.)
Příklad správného předsevzetí
Na konci dubna (tedy za 4 měsíce) budu vážit o 8 kg méně, a budu mít hezky vytvarované břicho.(Skvělé předsevzetí, má časový rámec i splnitelný cíl. Se správnou stravou a pravidelným cvičením ho určitě dosáhnete.)
3. Cvičit se musí rozumně
Mnoho začátečníků dělá jednu zásadní chybu, chodí ze začátku sportovat denně. Každé tělo potřebuje čas na regeneraci. Po cvičení každý den je tělo unavené, snadno se zraní, nehledě na to, že se sport stane spíš otravnou povinností než příjemným koníčkem. Nejlepší bude si přijít zacvičit k nám do Aura Fitness 2x až 3x týdně, jednou týdně přidat plavání v bazénu nebo běhání. To je ta nejlepší cesta k vysněné postavě.
Určitě nechoďte cvičit, když jste unavení nebo nemocní. Je lepší jeden den vynechat, než si cvičením obyčejné nachlazení rozvinout do chřipky a týdenní ležení v posteli, nebo se kvůli únavě a nesoustředěnosti zranit. Zdraví především.
Pozor na zdraví, říká Barbora Makošová
Důležitá je správná technika cvičení a hlavně nenakládat si ze začátku příliš moc. Začněte jednoduchými cviky s menší zátěží, postupně se budete lepšit a zvládnete víc a víc, a to naprosto bez rizika zranění. S technikou cviků vám vždy pomůžou trenérky v Aura Fitness, nebojte se jich kdykoliv na cokoliv zeptat.
4. Žádné drastické hladovky, nezapomínat na pitný režim
Podstatou hubnutí není jíst méně, ale jíst správně. Přidejte si do jídelníčku více zeleniny a bílkovin. Když máte opravdu chuť na něco hodně sladkého nebo nezdravého, dejte si to dopoledne, určitě ne večer před televizí. Nezapomínejte na pitný režim, až 70 % lidí v ČR pije méně, než metabolismus potřebuje pro správné fungování. (Káva se do pitného režimu nepočítá.) Nejlepší je postavit si sklenici s vodou na stůl při práci, abyste ji měli na očích, a upíjet postupně. Dát si určitě můžete i bylinkový čaj, pokud vám samotná voda nechutná. Ovocné džusy sice obsahují hodně vitamínů, ale taky hodně cukru. Proto je doporučuji míchat s vodou.
Po cvičení se ideálně dejte do 30 minut něco malého a do 2 hodin větší porci. Potréninková strava by měla obsahovat cukry i bílkoviny. Dát si můžete proteinovou tyčinku nebo shake, jako druhý chod maso s přílohou.
5. Nečekejte zázraky, nebude to za týden
Ano, nezhubnete hned. Cvičení ale není za trest, naopak se pro mnoho lidí stane koníčkem a relaxací. Určitě si nestoupejte na váhu hned první den po cvičení, žádný rozdíl neuvidíte. První změny na svém těle lidé pozorují zhruba po šesti až osmi týdnech. Výsledek ale bude stát za to. Děláte to pro sebe.
6. Nesoustřeďte se ze začátku na kila, ale na centimetry
Spousta lidí se po pár týdnech cvičení vyděsí, že přibrali kilo nebo dvě, místo aby zhubli. To je úplně normální. Kdyby se ale změřili obyčejným krejčovským metrem třeba přes břicho, stehna a ruce, zjistí, že měří méně než předtím. Důležité je si uvědomit, že sval je těžší než tuk. Když si během cvičení svaly vybudujeme, budou přebytečnou energii rychle pálit a váha půjde za pár týdnů pěkně dolů. Ze začátku tedy váhu nehlídejte, o ničem nevypovídá. Měřte se třeba každé dva nebo tři týdny a zapisujte si míry do tabulky nebo do telefonu. Když uvidíte posun, opět vám to dodá chuť pokračovat.
Pozor, neměřte a nevažte se příliš často. Po týdnu může být změna třeba v řádu milimetrů, kterých si na metru jen těžko všimnete a možná vás neviditelný efekt vašeho úsilí spíš odradí. Když se ale změříte po třech týdnech a uvidíte, že dva centimetry přes břicho jsou dole, hned se budete cítit lépe.
Splnit si předsevzetí o lepší postavě není jednoduché, ale ani nemožné. Pokud si dáte pozor na těchto šest doporučení, ručička na váze bude pomalu ale jistě směřovat k nižším číslům.
Hodně štěstí v novém roce a mnoho zábavy při cvičení
Co o nás říkají naše klientky?