fbpx
ledňáčci ve fitness

Jak se nestát „ledňáčkem“?

autor: | 10. 1. 2020

Ledňáček je nejenom malý ptáček s modrým zbarvením. Slangově se název používá i pro nové klienty, kterých je začátkem ledna vždy plná posilovna, a brzo zase zmizí — odletí. Dali si nové předsevzetí – ztratit nějaké to kilo. Jenže: ještě během ledna zjistí, že to nejde podle jejich představ, že je to moc velká dřina, a koncem ledna už je ve fitku bohužel již neuvidíte…

slangově se klientkám, které začnou s velkým odhodláním, ale brzy končí, ve fitness říká ledňáčci. Nestaňte se ledňáčkem
slangově se klientkám, které začnou s velkým odhodláním, ale brzy končí, ve fitness říká ledňáčci. Nestaňte se ledňáčkem 🙂

Přitom byli tak blízko, měli vůli i odvahu začít cvičit – jenomže je zarazilo zranění nebo zklamání z námahy.

Co by měl tedy člověk udělat, aby se takovým ledňáčkem nestal i on sám? Stačí se držet těchto pěti doporučení:

1. Začínejte pozvolna, nepřetěžujte se

Žádný maratonec nikdy nepřišel na startovní čáru a nezaběhl trať dlouhou přes 40 km jen tak, bez přípravy. Nechtějte podobné výkony ani po sobě. Zejména máte-li sedavé zaměstnání a na náročnější pohyb nejste zatím zvyklé, dopřejte si čas se s fitkem a jednotlivými cviky seznámit. Popadnout hned tu nejtěžší činku a začít s ní cvičit není hrdinství. Ten největší úspěch je začít se sebou něco dělat a do fitka přijít… Nepokažte si tuhle malou, ale podstatnou výhru nějakým úplně zbytečným zraněním.

2. Pozor na svalovou horečku

Svalová horečka je bolestivý stav, který se objevuje den nebo dva po nepřiměřeně intenzivním cvičení. Podíl na bolesti má kyselina mléčná ve svalech, ale také maličké trhlinky, které se v příliš namáhaném svalu vytvoří, což není zrovna příjemné. Mnoho ledňáčků právě tato horečka potkává opakovaně, bolest spojená se cvičením je velmi rychle připraví o motivaci a po pár trénincích je všemu konec. Přitom by stačilo jen trochu zpomalit.

Pokud vás taková nepříjemnost přeci jen potká, určitě nechoďte cvičit, než všechny její příznaky úplně zmizí. Léky na svalovou horečku nejsou, zabírá jen odpočinek. Pomoci může sauna, teplá koupel nebo masáž, a to v kombinaci s dostatečným pitným režimem.

3. Nezatajujte svůj zdravotní stav

Trenérka se neptá na zdravotní stav proto, aby vás vykázala z tréninku, protože máte příliš vysoký tlak. Podobné drobné zdravotní potíže nejsou pro cvičení překážkou, je ale třeba trénink správně nastavit. Pro zmíněný vysoký tlak je třeba zakázáno cvičit hlavou dolů, takže pro začátečníky například varianty cviku svíčka, pro pokročilé zase např. extrémní stojky – nejsou nevjhodnější. Bez informace o Vašem zdraví nicméně trenérka vůbec netuší, že vám má poradit se podobným záležitostem vyhnout. Vždycky proto říkejte pravdu o svém zdravotním stavu, určitě se není za co stydět.

4. Pravidelně upravujte svůj trénink

Od mnoha žen slýchám ve chvíli, kdy zvažují, zda začít cvičit, pořád jeden a ten samý argument: „nejsem si jistá, jestli mě to bude bavit.“ Pravda je taková, že pokud budete tři roky pořád dokola cvičit ty samé cviky znovu a znovu, pravděpodobně vás to pořád dokola bavit nebude. Každé tělo si navíc na konkrétní námahu časem zvykne, takže cvičit dlouhodobě pořád stejnou sestavu ani není efektivní, hubnout či tvarovat postavu budete přeci jen pomaleji. Pro začátečnice jsou první tři měsíce v kolečku to nejlepší, pak je vhodná změna. Dlouhodobé klientky vědí své…

Jak na to?

Překvapte minimálně jednou do týdne své svaly něčím novým. Technika cvičení na strojích zůstává samozřejmě pořád stejná, přidat ale můžete na zátěži strojů. Anebo jednoduše měňte frekvenci a cvičte rychleji. První kolo pro zahřátí, pomaleji, druhé si přidejte, třetí kolo zase zklidněte.

Co navíc?

Cviků s vlastní vahou, činkami, TRX a dalším vybavením, které jsou v Aura fitness k dispozici, jsou tisíce. Byla by určitě škoda si z toho obrovského množství vybrat jen několik málo kousků a ostatním nikdy nedat šanci. Vaše cvičení bude s obměňovanými cviky navíc mnohem efektivnější. Tělo musíte trochu zmást – po 14 dnech si obměňte trošku program a je to. Zeptejte se trenérky, co přidat 🙂 Vyzkoušela jste už PlyoBox nebo Bosu? Víte, proč máme k dispozici Kettlebelly?

5. Cvičte to, co vás baví

Existují dva způsoby, jak vydržet chodit cvičit pravidelně. První možností je hodně silná vůle a přemáhání se, druhou možností je cvičit tak, aby vás to bavilo, takže se na cvičení ve výsledku vlastně těšíte. Rozhodnutí mezi touto dvojicí je jen na vás.

cvičení s kamarádkou nebo kolegyní baví víc
cvičení s kamarádkou nebo kolegyní baví víc

Když vás nějaký cvik nebaví, ale vy ho stejně budete pravidelně cvičit, protože někdo říkal, že to je dobré na nohy, zbytečně si celé cvičení otrávíte. Takže když něco cvičit nechcete, prostě to z tréninku vynechte a najděte si alternativu, u které pracují stejné svaly. U cvičení se přeci uvolňují endorfiny, „hormony štěstí“, takže proč si příjemný pocit z pohybu zbytečně kazit něčím, co nemáte ráda?

Pokud si vyberete tu druhou, pomoci může třeba cvičení s kamarádkou, ve dvou se můžete navzájem motivovat a popovídat si, nebo třeba nákup nových sportovních bot. Byla by přeci škoda, aby nevyužité ležely doma.

Pozastavte kruháč a dejte si měsíční studii BetterBelly

A vždy si můžete na 1 měsíc cvičení na kruháči pozastavit, je to u nás unikátní výhoda, kterou jinde budete těžko hledat. Můžete využít díky konceptu klubového fitness a to již u členství na 6 měsíců a delším. Před létem je na například oblíbené vyladění břišních partií na oblíbeném BetterBelly. Zařadíte letos do svého plánu?

Cvičení určitě nemusí být jen otravná povinnost na cestě k nižší váze a lepší postavě, ale i příjemná a aktivní relaxace. Záleží jen na vašem přístupu. Vydržet a cvičit pravidelně ve výsledku určitě stojí za to. Ledňáčků je sice hodně, ale vy mezi ně nakonec určitě patřit nebudete. Těšíme se na Vás!

Co o nás říkají naše klientky?