fbpx

Omezte bílé jedy a uvidíte, co se bude dít

autor: | 12. 5. 2023

Všeho moc škodí 

Zatímco zeleným potravinám se často říká super zdravé, s bílými je to naopak. Ne, že by všechny byly nezdravé, ale existují tři takzvané bílé jedy, u kterých je problém, že jich lidé jedí příliš. 

Říká se jim sice bílé jedy, ale ne proto, že byste se po jejich konzumaci otrávily. Tyto potraviny jsou problematické z toho důvodu, že se obecně, a hlavně pak právě u nás, jedí hodně často a ve velké míře. V takovém případě tělu opravdu hodně škodí. O jakých potravinách je řeč? O těchto třech. 

1.) Bílá mouka 

Mezi bílé jedy na prvním místě patří bílá mouka. Bílá mouka obsahující lepek je mechanicky zbavena vnějších částí. Poté je zbývající část rozemleta podle potřeby hrubosti. Tento proces sice umožní, aby vznikla mouka různé jemnosti, tedy hladká, polohrubá a hrubá, ovšem zároveň je tak zbavena vitaminů a vlákniny. Její konzumace zatěžuje slinivku břišní, trávení a také vede k obezitě. 

Jak omezit bílé jedy?  

Bílou mouku v jídelníčku nahraďte celozrnnou.  

V obchodech se zdravou výživou, ale dnes už také skoro v každém velkém supermarketu, se dají koupit zdravější druhy mouky. Například mouka celozrnná, žitná, ječná, špaldová, rýžová, jáhlová, pohanková nebo amarantová. 

Pokud se chcete bílé pšeničné mouce co nejvíce vyhnout, dávejte pozor na to, kde všude se ve velké míře vyskytuje. Mimo pečiva je to většina běžných těstovin, sušenky nebo slané krekry a tyčinky. I tyto potraviny snadno seženete ve zdravějších variantách. 

2.) Bílý cukr 

Mezi bílé jedy patří také cukr. 

Cukry, bílé i hnědé, ať jsou vyrobeny z čehokoliv, jsou pro náš organismus škodlivé. Cukr se přidává téměř do všech potravin, ale naše tělo se s jednou čajovou lžičkou vyrovnává až tři dny. Čistý cukr je zdrojem krátkodobé energie, ale je silně kyselinotvorný. Představuje optimální potravu pro parazitickou kvasinku Candida albicans, žijící v našem těle, která vytváří neurotoxiny. Zatímco jednoduché cukry (např. rafinovaný) tělo ničí, složité (škroby) vytváří zásoby dlouhotrvající energie a je pro nás nezbytný. 

Med a ovoce povoleny

Také cukry přijímané z ovoce jsou tělu prospěšné. Pokud přijde chuť na sladké, je tedy nejlépe použít čerstvý včelí med, který nevyvolává kvasné procesy. Vhodné na mlsání jsou z ovoce hlavně datle a fíky. 

Pozor na skrytý cukr 

Vyhnout se cukru je dnes opravdu složité, protože ho obsahuje většina balených, tedy průmyslově zpracovaných potravin. A to i takových, u nichž s ním primárně nepočítáte. Asi vás překvapí třeba konzervované potraviny, pečivo, často i masné výrobky.

Nadměrná spotřeba cukru se může podílet na vzniku cukrovky, zubního kazu, podporuje vznik obezity, zrychluje stárnutí. Přitom cukr tělu nepřináší žádný užitek, je pouze zdrojem energie, kterou získáte z běžné stravy. Cukr samozřejmě není možné ze stravy úplně vyloučit, ale je dobré se snažit jeho spotřebu snížit. 

Jak omezit bílé jedy? 

Vzhledem k tomu, že nejškodlivější je bílý rafinovaný cukr, můžete ho vyměnit za zdravější přírodní sladidla. například sirup datlový, javorový, čekankový nebo třeba z agáve. 

Místo balených sladkostí, různých konzerv a podobně dejte přednost po domácky vyrobeným pochutinám, třeba pečivu či zákuskům, do kterých víte, co dáte. 

Spoustu inspirace a receptů najdete na www.cukrfree.cz

Vhodné je také omezit slazení čaje a kávy a sladké limonády nahradit vodou nebo bylinkovými čaji.

3.) Sůl není vždy nad zlato 

Mezi další bílé jedy řadíme sůl. V tomto případě musíme nejprve zmínit, že sodík je pro tělo nezbytný. Ovšem více než kdy jindy u něj platí, že všeho moc škodí. 

Pokud solíte příliš, můžete mít problémy s kardiovaskulárním systémem, především s vysokým krevním tlakem. Velké množství soli také poškozuje funkci ledvin a ničí chuťové buňky. Slanou chuť pak prostě přestáváte vnímat a jídla pak ještě více dosolujete. A tím se dostáváte do začarovaného kruhu. 

Bílé jedy v denním příjmu

Denní doporučená dávka soli pro dospělého člověka jsou čtyři gramy. Realita je ale trochu jiná. Průměrná spotřeba v ČR je více než 16 gramů na den, což je čtyřnásobek doporučených hodnot. 

Pro představu 100 gramů taveného sýra obsahuje 2,3 gramů soli, 100 gramů šunky pak zhruba 1,8 gramů soli. Pozor si dejte i při vaření, jedna kávová lžička soli má 8 gramů, tedy dvojnásobek denní dávky. 

Jak omezit bílé jedy? 

Není sůl jako sůl. Jednotlivé druhy soli se liší podle koncentrace chloridu sodného. Čím je vyšší, tím je po chemické stránce čistší. 

Zdravější než obyčejná kamenná sůl, je rozhodně sůl mořská. Nejlepší ale je krystalická himálajská sůl pocházející z dolů na severu Pákistánu, které se formovaly miliony let a nebyly nijak znečištěny. Obsahuje minerály a stopové prvky, které působí jako antioxidanty.