Železo (Fe z latinského Ferrum) patří mezi minerální látky, konkrétně mezi mikroprvky. To znamená, že je třeba přijímat ho stopové množství v řádu desítek miligramů. Je to zásadní prvek v procesu krvetvorby. A tedy je důležité i pro fitness svět. Tělo potřebuje tento nutricient k tvorbě hemoglobinu (bílkovina v červených krvinkách), který umožňuje přenášet kyslík do těla.U žen se nedostatek železa projevuje častěji. Je to z důvodu pravidelné ztráty krve v době menstruace či v době těhotenství a kojení. Rizikové jsou také poruchy trávení a rostoucí trend ve spotřebě potravin, které ho neobsahují v dostatečném množství. Tedy nevhodně sestavený jídelníček je dobré zvláště při pravidelném cvičení ve fitness suplementovat kvalitními výživovými doplňky, které železo obsahují v dostatečném množství.
Je důležité také pro růst, reprodukci, hojení ran a imunitu
V České republice se jeho nedostatek (jinak také anémie) vyskytuje u přibližně 5 % mužů a 8 až 20 % žen.
Co když je železa málo?
Nedostatek se projevuje především bledostí, únavou, bolestmi hlavy. Dále poruchami růstu vlasů a nehtů, horším hojením ran či prasklinami ústních koutků. Projevuje se také zvýšenou nervozitou, vzrušivostí, stresem, úzkostmi či horším soustředěním.
Železo v potravinách
Vstřebatelnost z potravin rostlinného a živočišného původu se výrazně liší. Považte: železo živočišného původu má biologickou vstřebatelnost 10 – 25 %. Nicméně z rostlinného původu se vstřebává pouze z 1 – 5 %.
Mezi potraviny bohaté na železo se řadí zejména
- vnitřnosti (především játra),
- maso, vejce,
- luštěniny a kakao.
Střední obsah mají
- ryby,
- drůbež,
- cereálie,
- špenát,
- petržel a ořechy.
Na železo chudé
- je mléko, mléčné výrobky,
- tuky a oleje,
- brambory a většina ovoce.
Je na každé ženě, aby si uvědomila, zda má železa dostatek pro své zdraví. Zda by její tělo ocenilo například suplementaci ve formě výživového doplňku. Či konzumovat především před menstruací potraviny, které železo obsahují.