fbpx

Cvičení na lačno: je efektivnější?

autor: | 17. 2. 2024

Cvičení na lačno znamená, že jste alespoň 10 hodin před tréninkem nejedly, což může vést k částečnému nebo úplnému vyčerpání zásob glykogenu.

Z jakého důvodu je cvičení na lačno populární?

Cvičení na lačno se na škále popularity vyšplhalo tak vysoko především z důvodu různých mýtů. A ačkoliv je většina z nich díky dlouhodobým a rozsáhlým studiím vyvrácena, velká část lidí jim stále věří. Jedná se především o to, že cvičení na lačno pomáhá maximalizovat úbytek tuku – to se má dít z toho důvodu, že si tělo musí brát uložený tuk jako “palivo”, protože nemá v tu chvíli k dispozici žádné jiné zdroje (tedy především sacharidy). Daleko intenzivněji ale pocítíme spíš sníženou výkonnost, motivaci či radost ze cvičení.

Cvičení na lačno se také často kombinuje s otázkou půstů

Jejich různé modifikace (například 12/12 či 16/8) prokázaly pozitivní dopad na celou řadu parametrů zdraví. A jelikož mnoho žen preferuje cvičení ráno, není se čemu divit, že se tyto naoko pro všechny účinné metody kombinují a bohužel především negativně ovlivňují.

Co je pravdy na těchto mýtech…?

Cvičení na lačno je tedy diskutovaným tématem především kvůli různým mýtům a pověrám. Některé z nich mohou být založeny na částečně pravdivém základě, zatímco jiné jsou kompletně nepodložené. Jak se v tom ale vyznat?

Mýtus: Cvičení na lačno zrychlí spalování tuků

Realita: Ano, pokud jdete na trénink s prázdným žaludkem, vaše tělo bude pravděpodobně nuceno využívat již uložené zásoby energie. Nicméně konečný účinek může být individuální a závisí na různých faktorech. Včetně typu cvičení, intenzitě, aktuální kondici, tělesném složení apod. I v případě, že jsou během cvičení jakožto hlavní zdroj energie využívány tuky, tento efekt se v konečném výsledku snahy o redukci nijak neprojeví.

Mýtus: Cvičení na lačno vede ke ztrátě svalové hmoty

Realita: Ztráta svalové hmoty při cvičení na lačno není automatická (obzvlášť pokud se udržujete v optimálním rozmezí vašeho celodenního příjmu). Při správném stravování a dodržování vhodného tréninkového plánu může jít o bezpečnou verzi cvičení. Je však třeba poznamenat, že déletrvající hladovění a nižší frekvence jídel během dne (z důvodu, že v 1–2 porcích nemusíte být schopni ujíst potřebné množství energie a jednotlivých živin) může být pro vaše svaly výzvou samo o sobě.

1708158338619 od Cvičení na lačno: je efektivnější?
cvičení na lačno není pro všechny

Mýtus: Cvičení na lačno je ideální pro každého

Realita: Vhodnost této verze (stejně jako mnoho aspektů zdravého životního stylu) závisí na individuálních faktorech, včetně zdravotního stavu, fyzické zdatnosti, mentalitě a typu cvičení. Zatímco některým se může po menší snídani udělat špatně i při méně intenzivním cvičení, jiní naopak bez předchozího doplnění energie “nedají ani ránu”.

Mýtus: Cvičení na lačno zvyšuje výkonnost

Realita: Tady se ve většině případů jedná o mýtus, protože bez doplnění energie ve formě stravy se může snadno stát, že cvičící jedinec pocítí spíše nižší úroveň energie i výkonnosti. Proto je na místě poslouchat své tělo a aktivně přizpůsobovat cvičební plán podle potřeb.

Mýtus: Cvičení na lačno je nebezpečné a zdraví škodlivé

Jak jsem nastínila v předchozích bodech – pro někoho může být cvičení na lačno prospěšnou a vyhovující aktivitou. To, že většina lidí preferuje příjem před cvičením neznamená, že je to pravidlem. Pokud máte ale zdravotní problémy zahrnující zejména problémy s regulací glykémie, rozhodně byste se měly o kroku zařazení cvičení na lačno poradit s odborníkem v podobě lékaře či nutričního terapeuta.

Existují nějaká rizika?

Na co myslet a při tréninku (nejen) na lačno nevynechat?

1708158338607 od Cvičení na lačno: je efektivnější?
strečink je důležitý nejen u cvičení na lačno

Co si z toho odnést?

Mýty o maximálním úbytku tuku či zvýšené výkonnosti se ukázaly být spíše chybné. Naopak rizika spojená s touto praxí zahrnují daleko více možností, včetně snížení výkonnosti, nedostatku motivace či energie k výkonu, snazší dehydrataci apod. Někomu ovšem taková forma cvičení vyhovuje a v takovém případě určitě dbejte na své individuální potřeby a cíle. Cílem tohoto článku je tedy připomenutí, že pro dosažení vašeho cíle není ani tak důležité to, zda cvičíte s plným či prázdným žaludkem, ale spíš celkové nastavení vašeho tréninkového plánu a jídelníčku.