Jak by se měly stravovat ženy, které se zajímají o zdravou stravu, fitness styl života a tvarování těla? Podívejte se, že něžné pohlaví má i v oblasti výživy svá specifika, která je nutno ve stravě dodržovat.
Obsah:
Muži versus ženy
Muži a ženy jsou od dávných věků odlišní, což je zjevné a potřebné respektovat v mnoha ohledech – i ve fitness. Dnes se zaměříme na ženy a jejich přístup ke stravě, poněvadž se stále najde mnoho žen, které tyto rozdíly ignorují a sdílejí se svým partnerem stejný jídelníček, ne‑li snad dokonce objem zkonzumované stravy. V následujícím přehledu, který nám představí hlavní body stravování žen, vám ukážu, že i vy můžete změnit svou postavu za pomoci úpravy stravy. Co víc – dokonce se vyhnout i některým nemocem plynoucím z nevhodné stravy.
Ženy: Doplňky stravy
Vaše strava také ovlivňuje váš komfort/diskomfort v různých období vývoje vašeho organismu v závislosti na vnějších i vnitřních činitelích, jako např. těhotenství, puberta, přechod apod. Správný výběr potravin a doplňků stravy vám může pomoci překonat PMS, zvýšit vaši šanci na otěhotnění, bojovat proti stresu, akné apod. Zkuste tedy aplikovat následující rady do svého jídelníčku.
Ženy: Hlavní zásady stravování
Hlavní zásady stravování pro ženy všech věkových kategorií jsou stále stejné. Ve svém jídelníčku se zaměřte na ty všeobecně známé principy racionálního stravování. Konzumujte netučné potraviny, doplňte je o zdroje komplexních sacharidů, zdroje vlákniny (celozrnné pečivo, ovesné vločky), ovoce, zelenina. Částečné místo ve vašem jídelníčku by také měly zabírat bílkoviny, které jsou důležité pro správný vývoj organismu. Příjem tuku hraďte z rostlinných zdrojů, jako jsou ořechy, semena a kvalitní rostlinné oleje.
Ženy: Dbejte na dostatek vápníku
Ženy jsou náchylnější ke ztrátám vápníku více než muži. Mají tedy vyšší riziko vzniku osteoporózy a onemocnění kostního a kloubního aparátu. Vyšší příjem vápníku v jídelníčku žen zajistí zdravý vývoj vašich kostí a udržení jejich kvality až do stáří. Přijímejte dostatečné množství vápníku z mléčných výrobků, jako jsou tvarohy, sýry a zakysané jogurty. Zvážit byste měly jistě i příjem doplňku stravy s obsahem minerálů včetně vápníku. Doporučený denní příjem vápníku je stanoven na 1200 mg.
Bílkoviny ano, ale nepřehánět!
Bílkoviny jsou základem každého zdravého jídelníčku. Přestože posilujete, nejste žádný kulturista a vaše strava by neměla obsahovat přebytek bílkovin. Vysoký příjem bílkovin totiž podporuje ztrátu vápníku, tolik důležitého pro vaše kosti. Přijímejte tedy 1,0 g bílkovin na kg tělesné hmotnosti. Pokud pravidelně cvičíte, můžete dávku zvýšit na 1,4 g/kg, v extrémních případech (tvrdá dieta) i na 1,6 g/kg. Tuto denní dávku můžete hradit ze živočišných i rostlinných zdrojů bílkovin, jako jsou libové maso, sýry, tvaroh, vejce, sója, luštěniny. Vhodnou alternativou příjmu kvalitních a netučných bílkovin je zařazení proteinového přípravku místo jednoho denního jídla. Zde se více hodí vícesložkový proteinový přípravek.
Dbejte na dostatek železa
Mnoho žen trpí nedostatkem železa. K tomuto neduhu dochází z důvodu ztráty krve při menstruaci. Tomuto deficitu je nutné se bránit, a to cíleným doplňováním. Pokud hovořím o tom, že doplňování železa je nutné, myslím to vážně. Realita je taková, že mnoho žen trpí nedostatkem železa, což může vést k anemii. Zdroje železa jsou např. libové červené maso, tmavé drůbeží, čočka, špenát. Ztrátu železa můžete také hradit multiminerálním přípravkem.
Pozor na kávu a alkohol
Ženy, které vypijí více než 2 alkoholické drinky denně, jsou vystaveny vyššímu riziku osteoporózy (ztráty kostní hmoty). Kofein naopak narušuje hormonální rovnováhu žen a opět podporuje vyšší vylučování vápníku. Snažte se tedy omezit konzumaci alkoholu na max. 1 skleničku denně a kávu na 2 šálky denně, přičemž ji vždy doplňte o sklenici vody.
Konzumujte méně energie
Ženské tělo je všeobecně stavěno na nižší příjem energie než mužské. Tento fakt způsobuje rozdílnost v produkci hormonů a somatické odlišnosti. Myslete na to tedy při nabírání své porce na talíř.