Obsah
Dejte si předsevzetí: Jak nebýt (znovu) jen ledňáček
Některé ženy si dají předsevzetí a myslí si, že začátkem roku zmizí to, co doposud bylo. Vše špatné je najednou pryč. Naše hříchy jsou zapomenuty a my s prvními sekundami nového roku máme pocit, jako bychom se poprvé čerstvě nadechly a začaly znovu žít. S čistým nepopsaným papírem. Jak nebýt (znovu) ledňáček?
Kdo je ve fitness hantýrce „ledňáček“?
Ledňáček je nejenom malý ptáček s modrým zbarvením. Slangově se název ledňáček používá i pro nové klientky, kterých může být začátkem roku plná posilovna. A brzy zase zmizí — odletí. Daly si nové předsevzetí – ztratit nějaké to kilo. Jenže: ještě během ledna zjistí, že to nejde podle jejich představ, že je to moc velká dřina… A koncem ledna už je ve fitku bohužel již neuvidíte…
Pomalu a vytrvale si splňte novoroční předsevzetí. Nebuďte ledňáčkem!
Splňte si svá předsevzetí s Katkou
Katka bývala trenérka a už dlouho je provozní manažerka Aurafit. Je i kouč a do svých konzultací samozřejmě promítá i všechny své osobní zkušenosti. Pokud se obáváte, že svá předsevzetí nezvládnete samy, Katka Vám s nimi pomůže. A protože Aurafit je její srdcová záležitost, má každá klientka slevu 500 Kč/ 1 konzultace.
Ledňáček si klade na začátku moc vysoké cíle
Kolik žen své novoroční předsevzetí bude dodržovat po celý rok? Málo. Největší počet to vzdá již v průběhu ledna a dál už na to „kašle“. S tím, že to zkusí zase od Nového roku, od pondělí a od začátku měsíce. Však to znáte samy, že?
Proč nedokážete dodržet závazek vůči sobě? Možná si toho kladete moc. Možná čekáte změny hned a neumíte být trpělivé. Možná to byla špatná volba nebo vám chybí dostatečná motivace.
Tipy, jak nebýt ledňáček
1. Začínejte pozvolna, nepřetěžujte se
Žádný maratonec nikdy nepřišel na startovní čáru a nezaběhl trať dlouhou přes 40 km jen tak, bez přípravy. Nechtějte podobné výkony ani po sobě. Zejména máte-li sedavé zaměstnání a na náročnější pohyb nejste zatím zvyklé, dopřejte si čas se s fitkem a jednotlivými cviky seznámit. Popadnout hned tu nejtěžší činku a začít s ní cvičit není hrdinství. Ten největší úspěch je začít se sebou něco dělat a do fitka přijít… Nepokažte si tuhle malou, ale podstatnou výhru nějakým úplně zbytečným zraněním.
2. Nebuďte jako klasický ledňáček, dávejte si pozor na svalovou horečku
Svalová horečka je bolestivý stav, který se objevuje den nebo dva po nepřiměřeně intenzivním cvičení. Podíl na bolesti má kyselina mléčná ve svalech, ale také maličké trhlinky, které se v příliš namáhaném svalu vytvoří, což není zrovna příjemné. Mnoho ledňáčků právě tato horečka potkává opakovaně, bolest spojená se cvičením je velmi rychle připraví o motivaci a po pár trénincích je všemu konec.
Pokud vás taková nepříjemnost přeci jen potká, určitě nechoďte cvičit, než všechny její příznaky úplně zmizí. Léky na svalovou horečku nejsou, zabírá jen odpočinek. Pomoci může sauna, teplá koupel nebo masáž, a to v kombinaci s dostatečným pitným režimem.
3. Nebuďte jako ledňáček, pravidelně upravujte svůj trénink
Od mnoha žen slýcháme ve chvíli, kdy zvažují, zda začít cvičit, pořád jeden a ten samý argument: „nejsem si jistá, jestli mě to bude bavit.“ Pravda je taková, že pokud budete tři roky pořád dokola cvičit ty samé cviky znovu a znovu, pravděpodobně vás to pořád dokola bavit nebude. Každé tělo si navíc na konkrétní námahu časem zvykne, takže cvičit dlouhodobě pořád stejnou sestavu ani není efektivní, hubnout či tvarovat postavu budete přeci jen pomaleji. Pro začátečnice jsou první tři měsíce v kruhu to nejlepší, pak je vhodná změna.
Jak na to?
Překvapte minimálně jednou do týdne své svaly něčím novým. Technika cvičení na strojích zůstává samozřejmě pořád stejná, přidat ale můžete na zátěži strojů. Anebo jednoduše měňte frekvenci a cvičte rychleji. První kolo pro zahřátí, pomaleji, druhé si přidejte, třetí kolo zase zklidněte.
Něco navíc
Cviků s vlastní vahou, činkami, TRX a dalším vybavením, které jsou v Aura fitness k dispozici, jsou tisíce.
Byla by určitě škoda si z toho obrovského množství vybrat jen několik málo kousků a ostatním nikdy nedat šanci.
Synergie: 1+1 může být víc než 2
Tělo musíte trochu zmást – po 14 dnech si obměňte trošku program a je to. Zeptejte se trenérky, co přidat 🙂 Vyzkoušela jste už Vibrogym nebo VacuShape?
4. S dlouhodobým cvičebním plánem ledňáček nebudete
Kupte si nejlevnější roční kruháč nebo výhodný roční plán All in one. Tyto dlouhodobé cvičební plány budou dalším důvodem, proč nepřestávat chodit.
5. Ledňáček nebudete, když vás to bude bavit
Existují dva způsoby, jak vydržet chodit cvičit pravidelně. První možností je hodně silná vůle a přemáhání se. Druhou možností je cvičit tak, aby vás to bavilo. Takže se na cvičení ve výsledku vlastně těšíte. Rozhodnutí mezi touto dvojicí je jen na vás.
Když vás nějaký cvik nebaví, ale vy ho stejně budete pravidelně cvičit, protože někdo říkal, že to je dobré na nohy, zbytečně si celé cvičení otrávíte. Takže když něco cvičit nechcete, prostě to z tréninku vynechte a najděte si alternativu, u které pracují stejné svaly. U cvičení se přeci uvolňují endorfiny, „hormony štěstí“, takže proč si příjemný pocit z pohybu zbytečně kazit něčím, co nemáte ráda?
Pokud si vyberete tu druhou variantu, pomoct může třeba cvičení s kamarádkou. Ve dvou se můžete navzájem motivovat a popovídat si. Nebo třeba nákup nových sportovních bot. Byla by přeci škoda, aby nevyužité ležely doma.
Cvičení určitě nemusí být jen otravná povinnost na cestě k nižší váze a lepší postavě, ale i příjemná a aktivní relaxace. Nezapomeňte cvičit správně technicky a na řádné dýchání. Poradí Vám trenérky, stačí se zeptat.